Internet demokracia - pre Združenie pre Computing - Steven Clift - 2000

Internet demokracie

Vydané v roku sv. 43, č 11 novembra 2000 o spojov ACM (CACM), publikácie Asociácie pre výpočtovej techniky (ACM).

Steven Clift

Tu sedím so svojím notebookom na lavičke v parku mimo Independence Hall v Philadelphii, ah, zázraky a humbuk moderných technológií. To bolo tu, že americká Deklarácia nezávislosti bola podpísaná v roku 1776.

Ak chcete napísať o využití informačných a komunikačných technológií a demokraciu nevyžaduje pohľad hyper-rýchlosťou, že všetko sa bude meniť v najbližších dvoch rokoch. Skôr sa jedná o zásady, ktoré sme vytvoriť a akcie sme sa teraz, že bude udávať smer vývoja v najbližších dvoch stoviek rokov demokracie v informačnom veku. Musíme sa sami seba opýtať - chceme budovať internet do podstaty mnoho našich demokracií? Alebo budeme udržiavať východzí kurz, kde demokracia je ťažké add-on, a na strane aplikácie, ktorá sa stane spustiť na internete? Rovnako ako sme sa venovať čas a prostriedky, aby sa internet bezpečný pre e-commerce, nemali by sme urobiť to isté pre e-demokraciu?

V roku 1994 som si myslel, že som vymyslel termín "e-demokracia." Bol som na demokraciu, e-mailom, a Minnesota politike. Že volebný rok skupina dobrovoľníkov vytvoril Minnesota e-demokracia < http://www.e-democracy.org >, ako prvý na svete volebnej orientované webové stránky. "E-mail" alebo "elektronické" v kombinácii s "demokraciou" z "e-demokracia." V posledných rokoch som objavil článok z roku 1987 , ktorý používal termín, ale ide o to, že občania spontánne postavený niečo nové, na vrchole jednej zo najdôležitejšie inštitúcie ľudstva - demokracia. Valcované sme si rukávy a robil prácu potrebnú na pohyb nad humbuk smerom reálnych výsledkov.

Aj keď som aj naďalej dobrovoľne s Minnesota E-demokracia, ja som tiež zapojený do "konvergencie demokracie a Internetu" po celom svete cez moje Demokracia on-line úsilie. Uznávam, že sociálne, politické a ekonomické rozdiely v krajinách, dokonca aj komunity po celom svete za následok mnoho rôznych demokraciách. Aj cez tieto dynamické rozdiely, formy zastúpenia a verejnom rozhodovaní sa sťahujú na internete a iných informačných a komunikačných technológií do srdca toho, čo robia. Avšak, z parlamentov a miestnych zastupiteľstiev občianskej spoločnosti a mediálnych skupín, odvetvie demokracia sú zamerané predovšetkým na koncových aplikácií a nie základnej infraštruktúry internetu.

Potrebujeme generácie občianskych technológov, ktorí sa zaoberajú základnú infraštruktúru internetu a noriem procesov vo verejnom záujme. Potrebujeme talentovaných ľudí s okom k vytváraniu Internet demokracii sieť od prírody. Rovnako ako prenos hyper-textové protokoly a mark-up jazyky umožňujú voľnejšie prejav, aké normy by mohli pomôcť elektronického voľného združenia alebo geografickej báze internetového obsahu navigáciu? Zmysluplná on-line reč len zdá, že prípad, kedy sa ľudia môžu vytvoriť trvalé divákov alebo do aktívnych on-line komunít. Skutočnej demokracie je v podstate založený na geografii, ale webové stránky sú neuveriteľne ťažké sa orientovať a vyhľadávať na základe robiť to náročný pre ľudí nájsť informácie týkajúce sa problematiky miestnej komunity.

Ako som sledoval Internet Engineer Task Force a ďalšie technické skupiny, je jasné, že musíte mať "štát" s cieľom prispieť alebo ovplyvniť tieto technické meritocracies. Nestačí cítiť niečo, čo by malo byť vykonané, a nie je tam žiadny predpoklad, že každý má právo na zastúpenie. Tí, ktorí chcú internet, ktorý pracuje prirodzene vo verejnom záujme a demokracia musí byť zapojený s zásluhy ako v rozvoji a podpore internetových štandardov. Potrebujeme občianske zmýšľajúce technológov, ktorí nielen podporia technický vývoj, ale aj hrať vedúcu úlohu pri rozvoji technických riešení a aplikácií, získať rešpekt, uznanie a výkonu v rámci Internetu je meritokracia. Musíme nielen odôvodnenia pre štandardné alebo open source riešenie, ale aj písať a riešenie kódu, ktoré robia naše technické ciele reality.

Nechaj ma byť trochu konkrétnejší. Niektoré z projektov a nápadov, ktoré som si prial, aby zahŕňajú:

 • Open Group < http://opengroups.org > - Toto je môj prvý pokus o zavedenie rozvoj technickej úsilie s revolučnými dôsledky pre verejné on-line komunít a bezplatné elektronické spojenie. Zistil som, že na základe skúseností, že väčšina transformačné aspekt internetu v demokracii je many-to-many komunikácie. Zatiaľ čo drvivá väčšina on-line komunít, nemajú nič spoločné s politickými otázkami alebo miestnych vecí komunity, veľa robiť. Problém je v tom, že je takmer nemožné, aby priemerný užívateľ internetu nájsť, vyhodnotiť alebo vstupovať do týchto fór. Otvorené Skupiny by vytvoriť štandard XML pre opis on-line skupiny, schopnosť integrovať túto normu do e-mailu zoznamu, webové fórum, a rozprávanie serverový softvér aj mechanizmus pre zhromažďovanie a zdieľanie týchto údajov.
 • Reprezentatívna demokracia prihlásený Toolkit - Táto sada aplikácií sa bude snažiť, aby pokiaľ možno využívať internetové štandardy a open source softvér pre poradcu integráciu Internetu do formálnych reprezentatívnych procesov. Aj keď to nie je v podstate určené na vytvorenie nových internetových štandardov, by sa mala zamerať na využitie spolupráce Internet štýlu naprieč vládami a akademickými strediskami stavať lacná a robustné softvérové ​​nástroje pre zastupiteľských zborov po celom svete. Príklady použitia môže zahŕňať e-mailovú odpoveď, pokročilé filtrovanie prichádzajúci e-mail a asistenta odpovede, virtuálne sluch, systém, ktorý umožňuje fyzickej verejné vypočutie, ktoré majú byť vykonané plne k dispozícii v reálnom čase on-line (vrátane letákov a podporných materiálov), rovnako ako umožňujú Internet-založené svedectvo, a verejné oznámenie, systém oznámiť všetky verejné stretnutia a programy on-line v rámci danej geografickej príslušnosti.
 • Digitálne datacasting < http://www.publicus.net/pi/ > - S digitálnej televízie vznikajúce po celom svete, možnosť zaistiť všeobecný prístup k väčšine dôležitých informácií verejnej služby je na nás. Po vzore teletextu v Európe a prístupe verejnosti káblovej televízie modelu v Spojených štátoch, datacasting text, obrázky, audio a video ako súčasť DTV vysielanie dátového prúdu bude robiť to najlepšie z verejného internetového obsahu dispozícii pre tých, ktorí nemajú obojsmerné pripojenie k internetu. To tiež umožní televízie a set-top-box, ktoré majú byť použité pre rýchly prístup k dôležitým vlády a komunity informácie, ako sú chýbajúce deti výstrah, upozornenia kriminality, varovanie, počasie, školský obed menu, komunitné kalendára, a na miestach, ako Minnesota - sneh núdzové varovanie, aby vaše auto nedostane ťahané, keď pluh v uliciach. Snaha o vytvorenie takej normy založenej bude vyžadovať značný vývoj a politické zdroje zlúčiť to najlepšie z vývoja Internet s kontroverzné oblasti noriem a predpisov vysielania.
 • To sú len niektoré z myšlienok, ktoré mám s významnými technickými požiadavkami. Som si istý, že máte mnoho ďalších. Od podpísania Deklarácie nezávislosti je jedenásťročná, kým americká ústava bola podpísaná v budove predo mnou. Tí, ktorí sa starajú o "e-demokracia" je potrebné prejsť od našich vyhlásenie o záujmoch a ideály a teraz tvar ústavy založené na štandardoch internete je. Chceme, aby bol internet technicky podporuje povahu demokracie chceme, aby individuálne a skupinové slobody, práva a povinnosti nutné vybudovať lepší svet, sú základom, a nie výnimkou digitálneho veku.

  Aj často sa odkazujú na seba ako "radikálny incrementalist." Som presvedčený, že musíme mať malé kroky na základe nášho ideálu, čo Internet by mal byť, alebo by mohli byť teraz namiesto čakania na to, aby sa to stalo naraz na základe niektoré veľké plán. Ako "E-občanov", môžeme podniknúť kroky v našich vlastných komunít, rovnako ako na celom svete v internetových technických kruhoch. Poďme prispieť tým, že zdieľajú naše úspechy a neúspechy s našimi rovesníkmi pozdĺž cesty a vybudovať internet, ktorý je "z" demokracie, a nie usadiť na prežitie zvyšky súčasnej demokracie, ktorí potrebujú jednoducho existovať "na" anti-demokratickej internete.

  Steven Clift je redaktorom demokraciou online Newswire < http://e-democracy.org/do >, internetové e-mailové notifikácie zoznamu s viac ako 1.600 účastníkov, ktorí sa zaujímajú o "aproximácii demokraciou a na internete po celom svete." on hovoril v 19 krajinách na týchto témach a má pracovný návrh svojho "e-demokracia E-Book" k dispozícii on-line od < http://publicus.net >.

  Podiel

  E-demokracia E-Book: Demokracia je prihlásený 2.0 - Steven Clift - 2000

  E-demokracia E-Book:
  Demokracia je prihlásený 2.0

  Steven Clift

  Copyright 2000 Steven Clift - Všetky práva vyhradené. Tento článok môže byť voľne spojené, citované alebo spomenie s jednoduchým e-mailom oznámenia o autorovi a záväzok zdieľať kópie všetkých konečných odvodených diel. Plné znenie tohto článku môže byť šírený len on-line alebo v tlačenej podobe s výslovným súhlasom autora.

  Obsah

  1 - Úvod

  Online Hlasovanie - Len časť z demokracie prihlásený
  Demokracia Online je participatívnej

  2 - Vláda Online - E-Government

  Zástupcovia a rozhodovanie prihlásený
  Predné prihlásený Štátna pomoc pre demokraciu príklady
  Politika a výskumná agenda

  3 - Media Online a Com svet.

  Volebné Novinky a informácie a on-line
  Politika a výskumná agenda

  4 - Kandidáti a politické strany prihlásený

  Po voľbách - Stále campaigning?
  Výskum a lekcie

  5 - advokácie prihlásený

  6 - súkromný sektor a internetová infraštruktúra

  Zadarmo e-mailové zoznamy
  Open Source pre demokraciu
  Otvorené štandardy - Zdieľanie informácií a Geographic relevantnosti

  7 - Budovanie občianskeho života online

  Minnesota E-demokracia - Sťahovanie modelu vpred
  Minnesota fórum

  8 - Záver - Teraz Big Picture, Skontrolujte, že väčší obrázok

  Demokracia online - prírastkové Príspevok
  Poďme vytvoriť verejný internet
  Verejný internet Consortium

  Verzia 3.1 - pôvodne pripravený pre stredisko spoločenstvo sekretariátu pre elektronickú správu konferencie knihy. Jedná sa o rovnakú verziu umiestnené on-line v júni 2000.


  E-demokracia E-Book:
  Demokracia je prihlásený 2.0
  1 - Úvod

  Internet ušetrí demokraciu. Alebo tak Internet technohype viedol mnoho veriť. S každou novou komunikačné médium je široko otvorenými očami pohľad o jeho potenciáli. Chcel by som navrhnúť, že rovnako ako televízny uložené demokracia, tak bude internet. Teraz, keď som nastaviť nízke očakávania, niečo robíme postupne zlepšovať demokraciu prostredníctvom internetu je niečo, čo môžeme uvažovať o úspech.

  Počas posledných dvoch rokov od verzie 1.0 tohto článku vyšla v časopise Internet Society OnTheInternet a on-line, tam boli tisíce zaujímavých a dôležitých demokracia on-line úspechy. Tempo zmien sa zrýchľuje, ale transformáciu demokracia pomocou internetu práve poškriabaný povrch. Nemám záujem o jednoducho prispôsobiť demokracie "tak ako je" na internete. Počas niekoľkých nasledujúcich desaťročiach môžeme zmeniť demokraciu pre lepšiu a rozvíjať "drôtové" spôsoby, ktoré umožňujú ľuďom zlepšiť ich životy a svet okolo nich. V našich miestnych komunít a regiónov, naše národy, a celkovo sme na začiatku éry môžeme definovať.

  V roku 1998 som dospel k záveru, demokracia je prihlásený 1.0 s, "Snáď najviac demokratizácie aspekt internetu je možnosť pre ľudí, organizovať a komunikovať v skupinách. Je to v rámci elektronického slobodné zhromažďovanie a združovanie, že občania získajú nové príležitosti pre účasť a hlas v politike, správe a spoločnosti. V budúcom desaťročí, ktoré sa aktívne podieľajú na rozvoji internetu a budovaní demokracie majú možnosť zasiať semená pre "demokraciu on-line" v budúcom storočí. Rovnako ako založenie akéhokoľvek moderného národa, voľby sa dnes, že ideály potvrdil, že pravidlá prijaté a očakávania vytvorené určí príležitosti pre demokratické zapojenie pre generácie, ktoré prídu. "

  Pokrok cez demokracia on-line "odvetvie" je značný. Používanie internetu na ďalší interaktívny, ktoré sa zaoberajú citizenry a znovu oživené demokratické procesy zostáva dôležitým a nenaplnená výzvou. Tento článok bude skúmať stav techniky v rámci existujúcich inštitucionálnych rámcov alebo "odvetvie" demokracia on-line. Dochádza k záveru, s víziou budovania občianskeho života on-line a on-line verejné služby prostredníctvom praktických krokov rozvíjať to, čomu hovorím "Verejný internet."

  Online Hlasovanie - Len časť z demokracie prihlásený

  Dovoľte mi, aby som si to z cesty, najmä ak sa zdá, že toľko mýtus a mylná predstava vyvíja okolo tejto témy. Na mojej rozprávanie cestách som zistil, že novinári, najmä by som sa opýtať hlasovanie on-line. Dostávam tlačové otázky, týkajúce sa použitia internetu hlasovať v arizonskej demokratickej primárnej. To sa bude diať. To bude trvať oveľa dlhšie, než si môžete myslieť, aby bolo možné at-home voliča na dokončenie hlasovania z domu tak, že posvätnosť volebného procesu je bezpečný. Rozdiel je, že teraz moji priatelia a príbuzní sa opýtať podobné otázky.

  V dobe, budú mnohé krajiny umožní ľuďom, aby hlasovali pomocou ich preferovaného technológie. V scenári som sa očakávať, že bude občan dostane hlasovací lístok v e-mailu, ak sú registrované ako "at-home voliča." Oni sa vrátia ich hlasovania prostredníctvom pošty, alebo použiť tónovou voľbou opustiť svoje hlasové podpis, alebo pomocou jedinečné informácie o svojom tajnom hlasovaní na hlasovanie cez internet - takže ich digitálny podpis alebo PIN. "Polling miesto voliči" môže ešte hlasovať v-osobne v prieskumoch verejnej mienky. V "at-home" voliči, ktorí nevolili pred záverečným dňom môže priniesť svoje hlasovacie lístky pre zabezpečenie internetovej pripojený miesta dopytovania.

  Ani hlasovanie ani technológia mienky odôvodňuje buď jeden oficiálny použitie zo strany akejkoľvek vlády. Sám ich technické existencie nebude a nemalo by viesť k častejšiemu využívaniu referend alebo viac priamej demokracie. Možnosť priniesť hlasovanie do ďalších aspektov života občanov verzus rola zastupiteľskej demokracie by sa mala stať otázka viac vysoký profil. Rozhodnutie použiť technológiu v oficiálnych voľbách bude predovšetkým politickou voľbou. To bude mať viac čo do činenia s tým, ako ľudia pri moci cítiť, že bude mať vplyv na výsledky hlasovania, než či chce verejnosť možnosť. Nemám proti hlasovanie on-line, ja si nemyslím, že to je naozaj všetko, že transformačný. Voľby sú "biely chlieb", ktoré držia naše legitímne demokracie sendvič dohromady, ale to je to, čo je v strede, ktorý je najviac zaujímavé a dôležité pre zdravie našich demokracií a komunít.

  V Spojených štátoch, ja predpovedám, že prvé štáty, aby Internet-based at-home on-line hlasovanie v záväznej všeobecné voľby budú nútení tak urobiť prostredníctvom občanov viedol volebných iniciatív. Pretože náklady na prechod k at-home on-line hlasovanie sa odhadujú stav štátnych volebných úradov politický impulz pre takéto systémy budú výrazne tlmiť. California on-line hlasovanie štúdie, ministerstvo obrany prieskum zahraničná vojenská on-line hlasovania, a do doby, než National Science Foundation on-line hlasovanie štúdie na žiadosť Bieleho domu spolu so štúdiom v iných krajinách budujú vedomosti potrebné pre prípadné hlasovanie on-line. Opäť platí, že sa to stane. Musím poznamenať, že som sa pozerať na akýkoľvek pokus umožniť Internet hlasovanie v záväznej všeobecné voľby, bez toho aby primerané úsilie o zvýšenie hlasovanie poštou a in-osoba ako zásadne nedemokratické a diskriminačné. Žiadam veľkú kompromisu, ktorý podporuje at-home hlasovanie prostredníctvom integrovaného výber spôsobu hlasovania - on-line, e-mailom, alebo in-osoba. Kľúčom k úspechu je, že nebude obmedzovať náš pohľad na demokraciu on-line (označovaný aj ako digitálny demokraciu, e-demokracia, politiky on-line, e-governance atď), len hlasovania a volieb. Hlasovanie on-line je malá časť plnej demokracie on-line správanie. Nesmieme dovoliť, aby on-line hlasovanie sa stal meč, ktorý široká demokracia on-line pohyb padá na. Zvýšené očakávania generované zjednodušujúce mediálne pokrytie bude zakrývať úspechy kumulatívne demokracia on-line vývoj.

  Demokracia Online je participatívnej

  My všetci máme rôzne definície a skúsenosti demokracie. Tento článok sa zameriava na internete a participatívnej demokracie v rámci zastupiteľskej demokracie. Odkrýva vzrušujúci vývoj. Skutočnosťou je, že naša rada a úplne odlišné-demokracia sa mení v dôsledku využívania informačných technológií a sietí. V dlhodobom horizonte nevieme, či zmeny budú k lepšiemu alebo k horšiemu. Ready. Fire. Cieľ.

  Základná otázka, ktorú si musíme položiť, je "ako demokracia a Internet zbiehajú, ako musíme byť teraz zapojení, aby sa zlepšila ako?" Výzvou pre nás, ako občania, je, aby sa zapojili do tohto procesu zmeny. Budeme sa zaoberá prostredníctvom našich existujúcich inštitúcií, či už sa jedná neziskové organizácie, vysoké školy, médiá, spoločnosti, alebo vlády. Musíme byť zapojené ako jednotlivci, a to prostredníctvom vytvorenia nových, sprostredkovateľské občianskych organizácií, ktoré sú "z" na internete, a to nielen "na" ňu. Sme svedkami konvergencie demokratických inštitúcií a procesov s internet. Demokracia je on-line.

  Primárne demokratickej odvetvia, ktoré sú zaplavujú internet s politickou informácie sú vláda, médiá a poskytovatelia obsahu. Com, kandidáti a politické strany a skupiny advokácie. Súkromný sektor a ďalšie v odvetví informačných technológií je rozvoj informačných a komunikačných nástrojov a noriem, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú v tejto aréne. Každá demokracia on-line sektor je prispievame k demokracii on-line. O tom, kto je na tom, čo na základe, musíme si položiť otázku: "Čo chýba?"  2 - Vláda Online - E-Government

  Vláda on-line, ako je často nazývaný, je proces demokratickým informácia nie je k dispozícii ako nikdy predtým. Parlamenty, zákonodarné zbory, mestskej rady, a dokonca aj rady susedstve robia zákony a navrhované zákony, spoločenské programy a minúty, a ďalšie správy k dispozícii on-line. Zvolenie-úradníci, či už hlava vlády alebo miestneho zastupiteľstva sú zdieľanie viac a viac informácií, ktoré im prináša bližšie k občanom. Vláda je dôležitým užívateľ internetu. Nie som skúmanie buď politiku technológie alebo úlohu vlády ako Internet regulátora alebo policajtka. Príliš často "ruky preč" Étos vládneho nariadenia s internetom bráni rozvoju podpory verejných výdavkov na nevyhnutnú a základné použitie vládne internetu pre lepšie poskytovanie služieb a prístupu k informáciám a rozhodovacích procesov.

  V roku 1998 vydania G8 demokracie a vlády Online Services vydania < http://www.statskontoret.se/gol-democracy >, ktoré som slúžil ako coeditor, bol skorá fáza analýzy podľa mnohých vlád. My sa teraz začínajú počuť o "e-governance" a nie len "e-governmentu." Rokoch 1994-1997 som koordinoval úsilie vlády on-line na najvyššej úrovni pre štát Minnesota a zároveň personálne informačné Radu vlády Access. Tam je rozkol medzi správnym strane vlády, ktorá riadi IT zdroje najviac vo verejnom sektore a vládne orgány s rozhodovacou právomocou, ktoré predstavujú ľudí. Lepšie a efektívnejšie poskytovanie služieb nemôže byť odpojený od obojsmerného demokratického potenciálu internetu. Nechceme vlády jednoducho automatizovať služby bez hodnotenia toho, čo by mohli robiť správne alebo zlé. Vláda musí prijať zásadné reformy a interaktívny prístup k rozvoju legitimitu požadovanú vládnuť v informačnom veku. Je potrebné, aby agresívne súťažiť s očakávaním vyvinutých občanov ako spotrebiteľov konkurenčných komerčných webových stránok.

  Demokracia je neefektivita požadované, aby najlepšie verejnej voľby. Kým výzva k otvorenosti a účasti neefektívnosti môžu byť považované za pult-kultúra správnej stranu vlády, "Demokracia Tlačidlo" by mal existovať na všetkých vládnych miestach. Prevažná väčšina užívateľov vládnych on-line chcem rýchly servis efektívne vládne on-line z dobre organizovanej verejnej portál - či už je to prístup k rýchlej transakcie alebo často požadované informácie. Avšak, legitimita každého vládne agentúry musia byť jasne vysvetlené a dokumentované. Občania musia byť povedané, ako ich vláda pracuje, byť presné a užitočné informácie o tom, ako môžu poskytnúť efektívne on-line vstup a vplyv, aby každá agentúra IT služieb, riadenia a nakoniec aj jej zdroje financovania. Občania sa musí zažiť citlivé vládu. On-line médium umožňuje. Užívatelia tohto nového média vyžadujú.

  Zástupcovia a rozhodovanie prihlásený

  Služby stranou, číslo jedna oblasť pre pokročilých vývoja vládneho on-line podpory demokracie je, že reprezentatívnych a rozhodovacích orgánov. Je potrebné značné investície do informačnej infraštruktúry parlamentov, legislatíva, miestne úrady, komisie, pracovných skupín, atď na všetkých úrovniach štátnej správy. Najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby on-line zapojenia občanov do rozhodovania, je prispôsobiť nástroje online na oficiálnych demokratických procesov. Potrebujeme systematický plný prístup k právne verejným informáciám. Musíme podporovať komplementárne on-line účasť na základe spôsobu napájania je štruktúrovaný a rozhodnutia sa robia. Súčasná cesta hlučné jednosmerné advokácii vláde výzvou on-line protestu je jednoducho zvýšiť din demokracie, bez toho, aby dodal na kvalitu demokratických rokovaní.

  Upchatý e-mail v-boxov volených úradníkov bez nástrojov triediť, filtrovať, a reagovať na prichádzajúce e-maily vedie k situácii, keď e-mail je najmenej efektívny spôsob, ako priemerný občan ovplyvňovať svoju vládu. Na druhú stranu, e-mail je veľmi efektívny nástroj pre zasvätených, ktorí vie, personál e-mailovej adresy alebo iné adresy používané zvolený úradník. Tento rozdiel je potrebné riešiť hlavu. Rozvoj demokracie on-line nástroje, softvér pre použitie tisíckami vlády by mohla byť zahájená s rozvojom e-mailový systém reakcie open source softvér (tj softvéru, ktorý možno rozvíjať spoločne a zdieľať po celom svete). Ak sa priblíži strategicky, môže on-line verejná vstup do vlády zlepšiť rozhodovací proces a v skutočnosti znížiť celkovú administratívnu záťaž ustanovujúcej kontaktu ako celku. Kanadská vláda Priezkum citovaný Michel Cailloux z Kanady informačné kancelárie zistili, že zatiaľ čo 87 percent občanov očakáva, že odpoveď na list za dva týždne, 90 percent očakáva e-mailovú odpoveď do štyroch hodín. Súčasný systém automatickej odozvy one-size-fits-all (alebo v mnohých prípadoch žiadna odozva) nie je dostačujúca.

  Či už je to pre verejnosť alebo rozhodovacích orgánoch sami, organizovanie informačných, najmä navrhované zákony vlády, pravidlá a predpisy - do kombinovanej pull a push systému môže predstavovať konečný on-line príspevku na účasť na správe vecí verejných. Government decision-making bodies should have personalized “My Democracy” sections that allow any citizen on an equal basis to search in advanced ways (pull) and receive automated notification (push) of meeting notices and proposals of interest. Citizens could indicate interest in a certain topic area or a specific law and be actively notified whenever changes are proposed. There should be an open standards-based public domain database with contact information for all bodies and their elected and appointed officials as well as a legal requirement to announce all public meetings online within a given jurisdiction. Each meeting should have live and archived audio or video streams available along with minutes and agendas. Wherever there is a legal requirement to audio or video record a public meeting it should be done digitally and placed online for public access. Developing searchable digital archives of key decision-making documents for historical purposes should also be integrated into these systems. This also carries over to e-mail systems – how many backup tapes of important e-mail from the offices of heads of government or state governors are being illegally destroyed due primarily to a lack of will in applying paper-conceived laws?

  Decision-making bodies should host well-organized online interactive hearings and events to complement their in-person public hearings. Citizens should be able to testify live via the Internet to in-person meetings. As will be noted later, evolution toward interaction is essential for full realization of the potential of existing and future Internet tools to promote greater public participation in government. Governments do have a special duty to ensure broad access to formal participatory processes. So online interactive events geared toward the general public should complement corresponding opportunities that are available to all regardless of their knowledge of or access to the Internet. If three public hearings are held around a region on a certain topic, hold the fourth one online.

  Leading Government Online Support for Democracy Examples

  As we go into this new decade, the following examples will become the rule and not the exception. With thousands of governments and public authorities around the world, the opportunity to share stories and motivate collaboration must be seized upon. Some of the best examples to date are:

  • Online Input into Formal Decision-making – With the Central Bucks School District redistricting plan in Pennsylvania over 500 comments were received via e-mail – the vast majority of all comments received. As reported by the Philadelphia Inquirer, the chair of the school board commented that, “The majority of the issues raised were dealt with. The online feedback made it easy for us to evaluate where the greatest need for changes was.” Concerns were raised about the lack of public access to the comments received and how quickly the in-person public hearing went based on the changes made due to online input. Another enhanced official input example involves the new Scottish Parliament, working with the International Teledemocracy Center < http://www.teledemocracy.org >. The Parliament has agreed to accept official public petitions via the Internet. Petitions are a formal request from one or more people to the Parliament. Thus far is has been used by the World Wildlife Fund to garner 337 signatures in support of marine parks as part of a national park system for Scotland. Unlike third party petition sites, this is a formal petition to the parliament.
  • Online Government Consultations – In The Netherlands an ongoing discussion with Minister Roger van Boxtel < http://www.rogervanboxtel.nl/ > has been facilitated by the Instituut voor Publiek en Politiek, (Dutch Centre for Civic Education). Extensive work was done, based on Dutch experience with previous consultations to establish a clear response mechanism and time frame to ensure prompt reply to citizen comments and questions. The key was guaranteed facilitator access to the Minister to develop responses on controversial issues. Many online government consultations place civil service staff in the difficult position of speaking for an agency. This is normally left up to political staff in highly public situations, however the expertise required for online consultation often involves civil service staff. At a minimum staff need prior permission to state existing agency policies and provide factual information. There is nothing worse than an online consultation where the citizens wonder if anyone is listening because no government response is quickly forthcoming. This lesson was learned with the initial discussion forums on UK Prime Minister Tony Blair's web site < http://www.number-10.gov.uk >. This led to a dramatically better use with the launch of their Policy Forum on Electronic Delivery of Government Services. They first asked people to read the discussion document and then participate in the online discussion. Official posts and responses from Number 10 are clearly marked.
  • Online Parliamentary Petitions and Consultations – The Hansard Society for Parliamentary Government < http://www.hansard.org.uk >, the educational wing of the UK Parliament, has hosted a series of invited expert interactive forums < http://www.democracyforum.org.uk > in conjunction with committees in both the House of Lords and the House of Commons. The general idea is that an invited group discusses a topic from which a high-level report is generated at the request of a parliamentary committee. Topics covered thus far include women in science, electronic democracy, and domestic violence. In the State of Minnesota the role of the Internet in Jesse Ventura's election as Governor prompted the State Senate Democrats to host the first open citizen discussion forum on an official state or national legislative web site. The next step is to integrate the interactive capabilities of the Internet into the official committee hearing process.
  • Official Government Exploration – In late 1999 the State of Victoria in Australia < http://www.mmv.vic.gov.au > announced the first government-sponsored “Democracy Online” initiative with the goal of, “how best to use new technologies to open up the processes of Parliament and government to the people of Victoria.” All governments must begin to formally ask themselves the question about their official use of the Internet – including funding requirements and possible law changes that will enhance official representative democracy in the information age. It is important to point out that providing election access to decision-making information and processes requires resources. Representative bodies at all levels seem to have squeezed as much out of their existing IT and communications budgets to provide rudimentary online services for the public. Perhaps the only government funding initiative that expressly includes “online support for democracy” today is the European Commission's Fifth Framework < http://www.cordis.lu/fp5/ > funding initiative. Their first round of grants should soon be announced.
  • Wired Elected Officials – As “Weos” take the reins of power the demands on the Internet in official representative democracy will be enormous. There are now a few dozen Weos in the world. In order to promote better representatives in the information age, Weos should be networked and encouraged to provide tips to new and existing elected officials. For example, while she visited Minnesota, I connected Australian Senator Kate Lundy, the only national Senator who does her own web page, with Minnesota State Representative Margaret Anderson-Kelliher, who reports that over half of her total constituent communication is now through e-mail.

  Policy and Research Agenda

  Many serious policy questions arise: Should the government help those indicating interest in the same topics or proposals become aware of each other? To what extent should a democratic information system serve the interest of those who govern versus those who want to influence how they are governed? With personalization comes the potential abuse of data on the information seeking interests and behaviors of people – should this data be protected or covered by privacy policies and laws? And how will the Internet public-access infrastructure in libraries, schools, and other locations be part of a democracy network for broader use that includes some training and assistance? If government cannot afford to build this on their own what models can be developed to promote the sharing of tools and costs among governments as well as connections to the commercial Internet?

  A comprehensive research agenda for all democracy online sectors needs to be established. Most academic coverage remains theoretical speculation or focused primarily on elections. Comparative qualitative and quantitative research comparing governments and the results of their actions is essential to guide better and more extensive government online support for democracy. Research ideas related to government online include development of a:

  1. Comprehensive check list of possible and recommended online features for use by decision-making bodies and elected officials in official government online activities. Comparing data on implemented features and lessons learned would allow governments to measure their progress and help others rate government action and plans. A technical review of best practices for each feature would be particularly valuable, promoting technical sharing to help save on implementation costs.
  2. Comparative survey of specific government actions and the attitudes toward democracy online across government including IT departments, government agency executives, elected officials and their staff, and others.
  3. Survey of wired citizens and their expectations and attitudes related to democratic engagement as well as their view of government and participation in a “wired” world. Compare responses to the answers of those with less online access or interests. Try to determine how online experiences with commercial and government sites are influencing their expectations and attitudes toward government.

  Having maintained connections with the G8 Government Online effort < http://www.open.gov.uk/govoline > promoting well supported and facilitated peer to peer information sharing across all levels of government internationally on government support for democracy online with the context of other topical service related discussions would be a significant first step. Governments tend not to travel alone, they need the political support of comparative action.


  3 – Media Online and the .Com World

  Media efforts, especially those of online newspapers, major portals sites, and television networks, have made the largest investment in making content available on the Internet – and it shows. Media and .com content political sites clearly are the most influential and have the most agenda setting power – including those connected to large mass media outlets within more local areas. They receive most of the public Internet traffic from those seeking news and information on the issues and happenings in their democracies.

  The major scarcity online from a user perspective is time. From an online business perspective it is attention. With attention come the ability to promote your content, attract banner advertisements, and create opportunities for commerce. In most places the major virtual navigation pathways are consolidating. It is from these media and portal pathways that the public discover essential editorial services that allow them to quickly digest political news and commentary. While there are a diversity of media voices online, the consolidation toward established media brands is much stronger in 2000 than before 1998. However, the pie of Internet users is also much larger leading to an increase in use across many diverse sites. It is just not the Internet revolution some had hoped to see. Sustaining alternative content and user interest is a resource intensive and an extremely competitive activity.

  The approaches and contributions of media and major commercial sites to democracy online are incredibly important. How they leverage their audience for their own political content and interactive efforts as well as public service partnership efforts puts them in a strong position. For example, the decision to link directly to the full government report within a story encourages deeper understanding, but also sends them away from the media outlet's own site. Another contribution is hosting interaction through Web board discussions on stories and local topics in general. Depending on the resources put into hosting such discussions, some are quite successful and others have had great difficulty with sustained participation or with problem-causing participants. In most places, interaction sponsored by a local media site is the only critical mass game in town.

  Some of the more successful media-sponsored democracy online activities are live online events such as moderated chats with candidates or elected officials. Like many of these events, AOL's live online event with presidential candidate George W. Bush for example, the success is often viewed by the candidate based on the free media attention they receive. The Washington Post sponsors lunch hour question and answer guest appearances using a dynamically updating web page. This illustrates the potential for less profile live online events of interest to smaller audiences.

  Election News and Information and Online

  My respect and understanding of the power of online news grew with my direct involvement in the Markle Foundation's Web White & Blue < http://www.webwhiteblue.org > election information online public service effort in the fall of 1998. WWB provided the public with quick access to useful election information directories across the Internet. As the Project Coordinator, I coordinated the online development and “participating site” outreach. We create the largest online public service effort to date with hundreds of commercial, non-profit, government, and individual sites participating through placement of the WWB icon and link on their sites. (I continue with a consulting role in election 2000 efforts.) WWB essentially aligned the Internet from October 8, 1998 through the election to celebrate and promote online election information across the United States. While “news” is very much a competitive commercial arena, it was clear that people felt they were involved in something bigger than themselves. They are involved in something historically important.

  With the Clinton impeachment and the 2000 election cycle, the climate among commercial news and election sites is much more competitive. However, there remain important collaborative opportunities. It is absolutely essential that these election-oriented partnership efforts be leveraged for ongoing citizen engagement efforts. The new wild card in the 2000 elections in the United States is the introduction of a dozen or so .com political sites and the transfer of the once non-commercial Democracy Network (DNet) to Grassroots.com. The more resources spent to develop and encourage citizen involvement in election and politics generally the better. I often refer to Internet venture capitalists as Internet philanthropists. They are subsidizing all sorts of useful and important activity as they seek to discover profitable new economy business models. While I must admit I am somewhat mystified by the expectation of profitability in the general online civic engagement area, there may be niche markets for services and transactions within the traditional bounds of political services and government transactions. The key it to attack areas of current value and not the creation of new markets based on the need to establish unknown customer or citizen behaviors. A note of caution, if a political information or interactive service is found to be particularly popular or profitable its features will most likely be incorporated or acquired by the incumbent media and portal online players.

  Z politického hľadiska otázka, čo sa stane po prezidentských voľbách v USA a s budúcimi miestnych a štátnych volieb nám pomôže zistiť, čo je komerčne životaschopné, čo musí byť neziskovou pracovať čo najlepšie, a aké služby potrebujú nekomerčné modely financovania, aby mohla existovať. Kľúčovým Občianske úlohou je vyplniť medzery vo verejnom záujme v komerčnom a vládnym on-line politický a volebný súvisiace činnosti. Je možné, že ako volebný informácie a základné politické informácie commoditized, môže nadácia (USA) a vládnej (vo väčšine krajín) financovaný úsilie partnerstvo vyvíjať smerom k propagáciu on-line občiansku angažovanosť používanie internetu v správe a zapojenie komunity. Kľúčom k úspechu je pozrieť sa za hranice humbuk a nie postúpiť legitímne nekomerčné činnosť na základe kecy strieľať potenciálny ziskovosti.

  Politika a výskumná agenda

  Vzhľadom k tomu, on-line spravodajstvo a Com svet je ústredné hráč v tom, ako väčšina ľudí skúsenosti demokracii on-line, je dôležité, aby boli vytvorené interdisciplinárnej výskumný program odhaliť lekcie a smery tejto činnosti. Značné množstvo "verejných statkov" činnosti raz vládne a neziskové sféry nájdete komerčne životaschopné domov a veľa z toho nebude, ak rizikového kapitálu tok vyschne. Niektoré výskumné oblasti patrí:

  1. Porovnajte občiansku / politické správy, informácie, a interaktívnych obete. Com,. Org, a Gov stránok. Čo si užívatelia o tom myslíte? Ako by mohla byť lepšia? Ako by verejný záujem voľba údaje budú agregované pre širokú šírenie?
  2. Prieskum on-line editory a tradičné novinárov na úlohu médií pri podpore politickej účasti a vo vývoji spravodajstvo samotnej. Bude Internet presadzovať formy "občianskej žurnalistiky" ľahšie ako tradičné médiá - a to aj v rámci rovnakých mediálnych spoločností?
  3. Preskúmajte obojsmerný charakter internetu na mediálnom nastavenie agendy, vrátane rozdielov medzi médiách, ktoré tvoria novinár e-mailové adresy sú k dispozícii proti predajní, ktoré nemajú.
  4. Porovnajte rozdiely vo veľkosti trhu a komerčné životaschopnosti on-line politických správ, informácií a interaktívnych ponúk. Porovnajte rozdiely medzi krajinami a aktuálne ponuky komerčných, vládnych a neziskových úsilie.
  5. Skontrolujte zákony zodpovednosti a potenciálne právne riziká v jednotlivých právnych poriadkoch a krajín v súvislosti s on-line publikovanie a špecifických prekážok médií hostovaných on-line verejných diskusií a interaktívnych akcií.
  6. Preskúmajte úlohu zásady a názory užívateľov o možnom využití informácií o ich politickej vyhľadávanie informácií správanie, názory a politickej angažovanosti.


  4 - Kandidáti a politické strany prihlásený

  Používanie internetu kandidátov a politických strán výrazne pokročila od začiatku roka 1998. Do tej doby takmer všetky snahy boli v podstate on-line brožúry. Vo voľbách na celom svete je Internet stáva zásadný strategickú komunikačnú kampaň a organizačné nástroj. Zatiaľ čo lepšie využitie Internetu vyhrať voľby, alebo stavať politické strany aj naďalej výnimka, konkurencia medzi kandidátmi a strany, aby tento predná plocha pre demokraciu on-line vývoj. Nie som si istý, ako táto činnosť bude dramaticky zmeniť volebný proces, ale kandidáti a strany majú teraz priamy spôsob komunikácie so svojimi priaznivcami a voličmi, ktorý im umožňuje obísť médií. Úroveň a hĺbka kandidáta / strany informácie a vydávajú pozícií je významné zlepšenie. Internet je ako preplnené okresné veľtrhu stánok s Hodge totiž tvorí všehochuť kandidátskych letákov a pozičných dokumentov roztrúsených po celom stole. Avšak, s amerických prezidentských voľbách v roku 2000, sa zdá, že väčšina veľkých on-line happeningy s účasťou kandidáta je zameraný na generovanie voľného médiá. Chcel by som vidieť, mediálne pokrytie látky z on-line výmeny kandidáta nevymenila stlačte ako rah rah o neprirodzený technickej prvenstvo.

  V Spojených štátoch, najviac "demokracia on-line" Pozornosť je zameraná na voľby. Mám záujem o tom, ako využiť túto činnosť za trvalého úsilia, ktoré sa pripájajú k občanom nielen záujemcom, ale aj tým, kto vyhrá - volených úradníkov.

  Číslo jedna bez technológie trend, ktorý sa objavil od roku 1998 v súvislosti s on-line demokracia je zadarmo e-mailových adries skupiny (mailing zoznamy, listserves, atď). Kým zadarmo webové stránky, aby niekto zverejniť, skupinové komunikáciu cez najviac vyskúšané a účinné prostriedky - e-mailové zoznamy sú zvyčajne k dispozícii na bezplatné alebo nízkych obstarávacích cenách. Pred lokalít, ako eGroups, kurič, a iní, zriadenie automatizovaného zoznam e-mailu by často trvať mesiace, než prísť na to, ak sa stalo, že v ústave s požadovanými technickými prostriedkami. V roku 1992, ako on-line nováčik, trvalo mi šesť mesiacov nájsť miesto na University of Minnesota, ktorý by mohol hostiť môjho zoznamu súkromia Network Public. Teraz v priebehu niekoľkých minút môžu jednotlivci i malé organizácie vytvárať svoje vlastné e-mailové zoznamy pre oznámenia alebo diskusných účely cez internet. Kým jednoduché set-up zakrýva množstvo času potrebného na účinne presadzovať a používať tento nástroj, stovky tisícov skupín sú teraz komunikovať a voľne združujúca on-line. Mnoho z týchto skupín týkajúcich sa zemepisných oblastí a výklenok afinity alebo rovesníkov na viacerých národnej alebo globálnej úrovni. Začal som s týmto článkom, s tvrdením, že väčšina demokratizácia aspekt internetu je schopnosť ľudí organizovať a komunikovať v skupinách. Ľudia sú zvyknutí na komunikáciu súkromne s priateľmi, rodinou a spolupracovníkmi prostredníctvom e-mailu - to je dôvod, prečo väčšina ľudí si on-line. Teraz sme svedkami súkromnej skupiny a polo-verejné skupiny ľudí z existujúcich, často v osobnej skupiny, teraz komunikovať on-line, ďalšou výzvou je nájsť nové a inovatívne spôsoby, ako vytiahnuť ľudí od súkromnej interakcie smerom k plne verejné on-line občianskeho diskurzu.

  Open Source pre demokraciu

  Väčšina inštitucionálnej demokracie on-line infraštruktúry nemôže spoliehať na to, čo to môže zlepiť z rôznych "free" na diaľku slúžil zdrojov. Čo je zadarmo ešte dnes, môže byť obchodný model, ktorý zlyhá zajtra. Približne polovica z webových serverov na svete spustiť Apache, open-source a zadarmo na použitie aplikácie. Samozrejme musíte server spustiť ho a technické znalosti, aby ju udržali bezpečný a plne funkčné. Tu je koncept - to, čo on-line aplikácie a nástroje by mohli byť založené na open source modeli podporovať lepšiu demokraciu on-line infraštruktúru? V roku 1999 G8 vlády Online stretnutia vo Washingtone, DC som urobil návrh, že len 5 percent z prostriedkov rozvoja informačný systém vlády / softvér možno dať do open source aplikácií. Z hľadiska daňových poplatníkov, by malo zmysel, aby vlády podeliť o niektoré z nástrojov, ktoré vytvárajú riešiť rovnaké verejné a administratívne problémy. Tichý, možno zmätený vzhľad, aj keď nie záporná odpoveď znamená, že sa jedná o úplne nové otázky a mala by byť zvýšená s vládami po celom svete. To je nie je v priamom záujme niektorého z vlády usporiadať iniciatívu, ktorá by pre väčšinu časť sociálnych dávok iných vlád. Táto myšlienka potrebuje niekoľko krajín, že budú spoločne podporovať vznik náboja projektu a mechanizmus pre zapojenie výskumných centier, non-zisk, a jednotlivé technology zaujímali tieto druhy aplikácií,

  As Minnesota E-Democracy approaches the 2000 election we are again promoting election information across the Internet. We like to promote the good work of our partners through our E-Democracy election partnerships. We recently launched our Political Desktop with quick links to a few hundred of the best Minnesota political, government, and media resources and finished a very successful Winter US Senate candidate online debate. We have learned that people turn to the Internet when there is a scarcity of information, therefore online events early in the political process add the most value. These special events require hundreds of volunteer hours to produce. While many good intentioned Internet projects fold when their budgets run out, we don't fold because we don't have a budget. We expand slowly based on volunteer capacity, use donated web space from Onvoy (formerly Minnesota Regional Net) and cobble together free services from across the Internet for such things as e-mail lists. As an organization we are now seeking grant possibilities and individual donation options that would move us from a strictly volunteer-based non-profit toward a model that would allow us to extend and deepen our activities as described above. Deepening the practice in Minnesota as pilot to the world is the best way I can think of contributing to the closure of the online interactive civic gap in democracy online. Actions speak louder than words or abstract theories, but will only have a real impact if those actions are based on a deep sense of democratic commitment and purpose.


  8 – Conclusion – Now the Big Picture, Make that the Bigger Picture

  I presented what I know about the democracy online sectors. I talked about the importance of influencing the Internet infrastructure. I highlighted Minnesota E-Democracy and its possibility. I now want to conclude with a discussion of the “Public Internet” and what I am doing to best contribute to future of democracy online. We each need to do our part.

  I helped start Minnesota E-Democracy when I was 24. I recently turned 31. The other week my grandfather died after a happy and hard working 92 years. My cousin prompted a last visit to my grandfather at my aunt's home with an e-mail a few days before he died. Even in 1940 my grandfather took my grandmother to the midwife via horse and sleigh when my father was born. They lived on a farm in the far north of Minnesota where electricity did not come until my father was a toddler. Despite advances in technology, all they could raise successfully in that harsh climate were new rocks in the fields each spring. Within ten years they had to abandon the farm for carpentry work in the city. I recall showing my grandfather digital pictures on my laptop from one of my speaking trips abroad. I asked myself, what would this medium have meant to a man who was involved in his township board and spent retirement years back on the old farm lands writing letters to editor trying to get a crumbling bridge that connected them to county road replaces. I then think about my grandmother on my mother's side who at 75 after being on the Internet for two weeks sent me my first web-based birthday card. What can this medium mean to her, my mother's father and their eight kids and twenty-six grandchildren, and the small community many of them live in and near? What does this mean to people? Real people?

  While many rush to change the world or make a billion dollars in a day on the Internet, most end up giving up three hours later. I think a long-term, sustained approach is required to fully realize the potential of the Internet in our public lives. The next few years are absolutely vital in terms of establishing the expectation that Internet is and can be used for public purposes. To make the case that non-commercial applications are essential and as noble as commercial work, I argue for a “radical incrementalist” approach. Whether you work in a “democracy online sector” or come at this from a citizen perspective, what two or three simple but important things can you do to incrementally contribute to democracy online? Quit waiting for the pie in the sky plan to be finished or magic funding to get started. The Internet advances based on trial and error with sudden bursts that lead to major improvements based on simple, yet universally applicable radical innovations.

  Democracies Online – An Incremental Contribution

  Over the last few years, most of the “raw materials” I compiled in this article were shared in small pieces over via my Democracies Online Newswire moderated e-mail announcement list < http://www.e-democracy.org/do >. With over 1100 members around the world, this service has brought together the “democracy online community” from across the sectors I explored in this article. Democracies Online is a space where I provide outreach and information sharing services as a “public good.” My consulting work for the Markle Foundation < http://www.markle.org > has in many ways has cross-subsidized this voluntary service. All along I have envisioned a set of public and private online spaces for complementary peer-to-peer exchange. I am slowly but surely developed those forums. The public Networking Neighborhoods Online Forum is now open with 150 participants. The currently government-only forum on Public Portals is under development. And soon the Parliaments Online Forum, open to those who work directly in parliaments, will have its official launch with a letter signed by online staff from over ten countries. Each sector within the democracy online community, whether those who run the web sites of world leaders or political section editors of media and portal web sites, could use an organized forum for ongoing peer-to-peer exchange. We could also use occasional online events and conferences to foster cross sector sharing of lessons and experiences.

  Let's Create The Public Internet

  What can we do together that won't happen otherwise? What public goals can we achieve through the Internet that require us to work in different ways? It seems clear that adapting existing institutions, public, private or non-profit will not suffice. We need to create “Public Internet” partnerships and new mediating institutions that allow the advantages of online competition sweeping the world of commerce to enter the public world through the form of collaboration. Collaboration is the disintermediating force that existing forms of public problem-solving resist because it requires change. We need to envision our public goals five or ten years out, set aside our existing institutional frameworks and ask how we might best serve these long-term and Internet-era public goals in the information age. To do this we need to create a mechanism for public leadership in this area and trusted hosts for collaboration without the barnacles of past public interest turf wars. In some sense we need to prevent .com-munism from limiting .org-anizing for public .gov-ernance. Not everything will be commercial nor will all non-profit models survive. One insight – not everything in commercial markets can be supported without collaborative efforts involving non-commercial actors. Cooperation can often take competition to the next level where the pie is much larger.

  Public Internet Consortium

  I have come to the conclusion that the long term goals of Minnesota E-Democracy will require the “commons” to be integrated into a much broader public interest “Public Internet” effort. Reflecting on my government online experience, I see now that it is not just about presenting government as an isolated set of hierarchical agencies through a “public portal.” The motivations behind public broadcasting and things like traffic and weather information services need to be established for the digital era. We need to make broad “public” and community information, services, and interaction available across the Internet. We must create standardized mechanisms to promote the distributed aggregation of public content and public interaction spaces for broad dissemination. And most importantly, like the Netscape Open Directory < http://www.dmoz.org > encourage sites across the Internet to integrate “public” directory information and essential content into their web sites. Non-commercial sites can remain ad free, but the most important public services will now find a distributed home across diverse sites and in some cases the best and most essential public and community content will be broadcast universally via digital broadcasting. I see no reason, other than complacency and an unwillingness to work together for missing children reports, crime alerts, and perhaps school lunch menus to not one day be available to all via digital television datacasting < http://www.egroups.com/group/do-edtv >.

  And the truth is that no state or country can go it alone. To serve the public interest online in my home state we need to leverage the trends of the global Internet. This is a completely different way of working than the historical model of the innate “Minnesota model” development. Maybe it is the water? We can do better by importing the best ideas and lessons from around the world, improving upon them and sharing the results.

  I am now in the very early stages of developing the Public Internet Consortium concept. This umbrella effort would foster the creation of a well-funded international partnership to promote efforts to apply existing Internet standards and influence emerging open standards in the public interest. This would be a more practical, technology-oriented approach which would complement the other distinct efforts to raise public interest voices in the more political Internet governance debate. The Public Internet could be a host for pilot initiatives, public service-focused open source software applications, and outreach and educational efforts broader than my current Democracies Online effort. Promotional public interest efforts, like my Citizen Forum 21 proposal and the efforts of others might also find a home. Citizen Forum 21 < http://www.publicus.net/cf21 > would declare a month for citizen participation across the Internet and promote hundreds of interactive online special events around the world. I'd like to create the organizational capacity to introduce over a million new Internet users to potential on online civic engagement through interactive events sponsored all the democracy online sectors. This may or may not fit my incremental step model, but it would sow the seeds for a whole generation of civically engaged Internet users. This is the conclusion – time to think big.

  The Public Internet Consortium would necessarily involve all Internet sectors with distributed efforts based in different countries. It will require extensive start-up funding from foundations, ongoing support by governments and private sector members, and be specifically designed to work closely with and complement the work of broader Internet standards groups or technical developments. This is not about creating a public interest island, but about providing the leadership and support required to fill the giant gap in public interest Internet development.

  Through the year 2000 I plan to further develop proposals based on the Public Internet Consortium concept to determine if significant interest exists. We can do this now or wait twenty years. I'd rather act now. Join me.

  Top Ten E-Democracy “To Do List” for Governments Around the World – By Steven Clift – 2000

  Top Ten E-Democracy “To Do List” for Governments Around the World by Steven Clift

  Governments around the world have an exciting opportunity. We can revitalize our spirit of our many democracies and build an e-government that fundamentally connects with the people and rebuilds the legitimacy of governance. The Internet, if used with democratic intent and spirit can and will bring people closer to their governments. We can break down the “us” versus “them” mentality and embrace the miracle of government as the one institution the people jointly own in their local communities, regions, and nations.

  I started to think about these issues when I coordinated the State of Minnesota's government online efforts (1994-1997). Today, I see even more urgency and need for aggressive government-sponsored e-democracy activity in every government office, agency and program. To help us get started I have drafted the “Top Ten E-Democracy “To Do List” for Governments Around the World.” It is up to us to:

  1.. Announce all public meetings online in a systematic and reliable way. Include the time, place, agenda, and information on citizen testimony, participation, or observation options. Use the Internet to build trust in in-person democracy.

  2. Put a “Democracy Button” on your site's top page which brings them to a special section detailing the agencies/government units purpose and mission, top decision-makers, links to enabling laws, budget details and other accountability information. Share real information that help a citizen better understand the legitimacy of your government agency and powers. Give citizens real information on how to best influence the policy course of the agency. This could include links to the appropriate parliamentary or local council committees and bodies. 3. Implement “Service Democracy. ” Yes, most citizens simply want better, more efficient access to service transactions and information products your agency produces. Learn from these relationships. Actively use comment forms, online surveys, citizen focus groups to garner the input required to be a responsive e-government. Don't automate services that people no longer want or need. Use the Internet to learn about what you can do better and not just as a one-way self-service tool designed to limit public interaction and input.

  4. End the “Representative Democracy Online Deficit.” With the vast majority of government information technology spending focused on the administrative side government, the representative institutions from the local level on up to the Federal government are growing increasingly weak. Invest in the technology and communications infrastructure of those institutions designed to represent the people. Investing in elected officials' voice through technology is investing in the voice of the people. Cynicism aside, options for more direct democracy can be explored, but invest in what we have today – representative democracy.

  5. Internet-enable existing representative and advisory processes. Create “Virtual Committee Rooms” and public hearings that allow in-person events to be available in totality via the Internet. Require in-person handouts and testimony to be submitted in HTML for immediate online availability to those watching or listening on the Internet or via broadcasting. Get ready to datacast such items via digital television. Encourage citizens to also testify via the Internet over video conferencing and allow online submission of written testimony. The most sustainable “e-democracy” activities will be those incorporated into existing and legitimate governance processes.

  6. Embrace the two-way nature of the Internet. Create the tools required to respond to e-mail in an effective and timely manner. E-mail is the most personal and cherished Internet tool used by the average citizen. How a government deals with incoming e-mail and enables access to automatic informational notices based on citizen preferences will differentiate popular governments from those that are viewed as out of touch. Have a clear e-mail response policy and start by auto-responding with the time and date received, the estimated time for a response, what to do if none is received, and a copy of their original message. Give people the tools to help hold you accountable.

  7. Hold government sponsored online consultations . Complement in-person consultations with time-based, asynchronus online events (one to three weeks) that allow people to become educated on public policy issues and interact with agency staff, decision-makers, and each other. Online consultations must be highly structured events designed to have a real impact on the policy process. Don't do this for show. The biggest plus with these kinds of events is that people may participate on their own time from homes, schools, libraries and workplaces and greater diversity of opinions, perspectives, and geography can increase the richness of the policy process. Make clear the government staff response permissions to allow quick responses to informational queries. Have a set process to deal with more controversial topics in a very timely (24-48 hours) fashion with direct responses from decision-makers and top agency staff. Do this right and your agency will want to do this at least quarterly every year,, do it wrong the first time and it will take quarter of a century to build the internal support for another try. Check on the work in Canada, The Netherlands, Sweden and United Kingdom in particular and you'll discover government that are up to some exciting work.

  8. Develop e-democracy legislation. Tweak laws and seek the budgetary investments required to support governance in information age. Not everything can be left voluntary – some government entities need a push. What is so important that government must be required to comply? There is a limit to what can be squeezed out of existing budgets. Even with the infrastructure in place the investment in the online writers, communicators, designers, programmers, and facilitators must be increased to make Internet-enhanced democracy something of real value to most citizens and governments alike.

  9. Educate elected officials on the use of the Internet in their representative work. Get them set-up technologically and encourage national and international peer-to-peer policy exchanges among representatives and staff. Be careful to prevent use this technology infrastructure for incumbency protection. Have well designed laws or rules to prevent use of technology and information assets in unknown ways. Don't be overly restrictive, but e-mail gathered by an elected official's office shouldn't suddenly be added to a campaign e-mail list. Be sure the tell them to read the “Top Ten Tips for Wired Elected Officials” online at <http://www.publicus.net/articles/weos.html>.

  10. Create open source democracy online applications. Don't waste tax dollars on unique tools required for common governmental IT and democracy needs. Share your best in-house technology with other governments around the world. Leverage your service infrastructure, be it proprietary or open source, for democratic purposes. With vast resources being spent on making administrative government more efficient, a bit of these resources should be used “inefficiently.” Democracy is the inefficiency in decision-making and the exercise of power required for the best public choices and outcomes. Even intentional democratic inefficiency can be made more effective with IT. In the end, have fun and experiment. Seek out those in other governments who have had practical experience and trade tips along the way. Join the Democracies Online Newswire < http://www.e-democracy.org/do > to meet others inside and outside of government who are interested in improving democracy and government through the use of information and communication technologies. Together we can build an e-government fundamentally connected and responsive to the citizens of each of our democracies.

  Sind Sie schon drin? Zehn Tipps für vernetzte Politiker (Wired Elected Officials Article in German) – By Steven Clift – 2000

  “Sind Sie schon drin?” Zehn Tipps für vernetzte Politiker

  Auf seinen Streifzügen durch die digitale und analoge Welt der Politik hat der amerikanische Netz-Experte Steven Clift eine neue Spezies von Politikern von entdeckt: Die “WEOs” – Wired Elected Officials.

  Clift bezeichnet mit diesem Begriff jene Politikerinnen und Politiker, die nicht nur im Internet sind, sondern den Sprung in das Internet-Zeitalter geschafft haben. politik-digital dokumentiert nachfolgend seine zehn Empfehlungen und Hinweise auf dem Weg zum netzfesten Multimediapolitiker. Der englische Originaltext wird in unregelmäßiger Folge aktualisiert.

  “WEOs” (dt. in etwa: “Vernetzte Mandatsträger”) benutzen das Internet als ihr wichtigtes strategisches Kommunikationinstrument. Sie benutzen es zur Unterstützung und Stärkung des hocheffektiven und bewährten persönlichen Kontakts und Gesprächs. Während ein Politiker alter Schule durch Kontrolle und selektive Veröffentlichung von Information seinen Einfluss zu erhalten sucht, ist ein WEO durch die Lenkung und das Teilen von Information eher in der Lage Einfluss und Respekt zu gewinnen. Ein WEO begreift, dass andere Politiker und die Öffentlichkeit Treibholz im Meer der grenzenlosen Information sind – sie benötigen Hilfe, sie benötigen Anleitung. Gebraucht werden internetfeste Politiker, die die Menschen durch dieses Meer leiten, zu dem, was wirklich wichtig ist.

  Das Bestimmen der Tagesordnung und das Fällen von Entscheidungen, also Regieren im Informationszeitalter, erfordern neue Fähigkeiten für Mandatsträger. Unabhängig von der Frage, ob sie seit zwanzig Jahren oder seit zwanzig Wochen im Amt sind. Lesen Sie nun die besten zehn Tipps um ein WEO zu werden, und das Informationszeitalter nicht nur zu überleben, sondern es auch zu Ihrem Gewinn zu nutzen.

  1.. Nutzen Sie das Internet zur Kommunikation

  Ob für die private Kommunikation “unter vier Augen” oder zur öffentlichen Verständigung in der Gruppe: Interaktion hat ein hohes Potenzial und ist jetzt schon die mächtigste politische Anwendung, die das Internet bietet. Meinungsäußerung im Internet ist bedeutungslos, wenn sie nicht mit freier elektronischer Vereinigung einhergeht.

  2. Nutzen Sie das Internet zur Verbreitung von Information

  Sei es als Teil ihrer offiziellen Pflichten oder zu Zwecken der Partei-/Kampagnenarbeit, ermutigen Sie Ihre Wähler und Anhänger Ihre Newsletter zu abonnieren. Aus der Sicht der Veranstalter ist das Internet passiv, da die Nutzer dieselbe Seite selten zweimal besuchen. Sie, als “WEO”, wollen Menschen, die ihre eMail-Listen abonnieren: so können Sie Ihre Botschaft zu geringen oder keinen Kosten weit verbreiten.

  3. Entwickeln Sie mehrere eMail-Identitäten im Internet

  Legen Sie sich eine eMail-Adresse für öffentliche und offizielle Kommunikation mit ihren Wählern an, dazu eine interne Adresse für die Regierungsarbeit und mindestens eine persönliche für die Verständigung in Partei- und Kampagneangelegenheiten und für anderweitige private Kommunikation.

  4. Fördern Sie “eDemokratie” innerhalb ihrer schon bestehenden representätiven Strukturen, um die Partizipation der Bevölkerung durch dieses Medium zu ermöglichen

  Nutzen Sie bestehende Prozesse wie Anhörungen, öffentliche Aussagen, Wählerkommunikation und passen Sie diese an das Informationszeitalter an. Die aktive Integration von Informations- und Kommunikationstechnologie in die repräsentative Demokratie ist unverzichtbar, um Legitimitätsdefizite zu vermeiden und die Demokratie zu verbessern. Verabschieden Sie Vorbildgesetze im Hinblick auf eDemokratie, die sowohl repräsentative wie auch beratende Leistungen von Regierung und Verwaltung uneingeschränkt im Internet zur Verfügung stellen. Beginnen Sie mit der Verpflichtung, alle Protokolle öffentlicher Treffen und Tagesordnungen durch ein einheitliches System online zu verschicken.

  5. Nutzen Sie das Internet zur Verbindung mit Gleichgesinnten in der Welt

  Das Internet ist ein grandioser Weg, um bewusst und wertschöpfend Möglichkeiten zum Informationsaustausch zwischen Menschen mit ähnlichen Interessen und Zielen aufzubauen. Greifen Sie jedes politische Thema von Interesse auf, um Netzwerke zu schaffen. Für Sie selbst und ihre Mitarbeiter. Warten Sie nicht darauf, dass andere globale Netzwerke für den Austausch und die Diskussion politischer Ideen und Konzepte aufbauen. Werden Sie selbst ein weltweit bekannter Experte in einem Themengebiet. Ergeifen Sie die Initiative. Jetzt!

  6.. Nutzen Sie das Internet zur Informationsbeschaffung

  Es ist ein Informations-Labyrinth da draußen. Seien Sie geduldig und Sie werden oft finden, wonach Sie suchen. Nutzen Sie Ihr Netzwerk von Gleichgesinnten und unterstützen Sie sich gegenseitig bei Rechercheanfragen und Bedürfnissen. Eine Anfrage an die Gruppe wird häufig zu Hinweisen auf nützliche Informationen führen. Umgekehrt wird es für die Gruppe von Nutzen sein, wenn Sie die Ergebnisse Ihrer Internet-Recherche proaktiv teilen. Stellen Sie sich diesen Prozess als “just-in-time-democracy” vor; durch Nutzung ihrer und anderer Experten-Netzwerke.

  7. Nutzen Sie das Internet zur cleveren Informationsbeschaffung

  Verwenden Sie eine Suchmaschine wie Google <http://google.com> und Internetverzeichnisse wie Open Directory <http://dmoz.org> oder Yahoo <http://www.yahoo.com>. Lernen Sie, sie zu benutzen. Finden Sie ähnliche Seiten durch eine umgekehrte Suche: Der Begriff “link: http://www.e-democracy.org” findet zum Beispiel alle Seiten durch Google oder Alta Vista <http://www.altavista.com>, die auf diese Seite verweisen. Nutzen Sie diese Methode, um herauszufinden, wer auf Ihre Seite verweist.

  8. Nutzen Sie das Internet, um automatisch mit Information versorgt zu werden

  Abonnieren Sie ausgewählte Newsletter und Veröffentlichungslisten der Webseiten, die Sie regelmäßig besuchen. Lassen Sie sich von dort mitteilen, ob es Neuigkeiten für Sie gibt. Verwenden Sie Nachrichtenfilter (fragen Sie Ihr technisches Personal), um neue eMail in verschiedenen Ordnern zu organisieren. Auf diese Weise können Newsletter getrennt von persönlichen Nachrichten gespeichert werden, und Sie behalten den Überblick.

  9. Nutzen Sie das Internet zur Überwachung

  Ob es eine Seite ist, die Sie nützlich finden oder die Internetpräsentation eines politischen Gegners: Verwenden Sie die Möglichkeiten des Internet, um deren öffentliche Aktivitäten und Dokumente im Auge zu behalten. Mit Diensten wie Spy On It <http://www.spyonit.com> können Sie automatische Beobachter einsetzen, die Sie informieren sobald etwas Neues auf der Seite auftaucht. Einige der besten Informationen zu Politik werden einfach auf einer Seite platziert, ohne weiter beworben zu werden. Überlassen Sie solch einem Dienst die Arbeit, Sie über Änderungen oder Ergänzungen auf dem laufenden zu halten.

  10. Fördern Sie integrierte Dienste innerhalb ihrer Organisation

  Einheitliche Systeme, Netzwerke und die technische Ausstattung sollten von der übergeordneten repräsentativen Institution getragen werden und nicht von den einzelnen Mitgliedern selbst (zumindest gilt dies für die technische Basisausstattung). Das ist eine Frage des Gleichgewichts der Kräfte. Wenn die Regierungsverwaltung Milliarden in ihre Informationsinfrastruktur investiert, dann muß die repräsentative Seite auch investieren, um sich einen entsprechenden Einfluß in einer zunehmend verkabelten Welt zu sichern. Gleiches gilt für Parteorganisationen im Wahlkampf: Fordern und fördern Sie eine Informationsinfrastruktur, die allen Parteikandidaten integrierte und angesammelte Wahlkampfinformationen in einer sicheren und strategischen Weise zur Verfügung stellt.

  Der Autor

  sclift.gif (6060 Byte) Seine ersten Erfahrungen mit elektronischer Demokratie sammelte Steven Clift mit dem Projekt Minnesota E-Democracy , das bereits 1994 als digitale Bürgerplattform entstanden ist. Inzwischen arbeitet er als “Online-Strategist” an unterschiedlichen Projekten aus dem Feld der eDemokratie. Unter anderem gibt er einen einschlägigen Newsletter heraus ( Democracies Online Newswire ) und arbeitet als Koordinator im Rahmen des Webwhiteblue -Netzwerks, das für die Durchführung der ersten Online-Debatte zwischen den US-Präsidentschaftskandidaten verantwortlich ist.

  Die Ratschläge für vernetzte Politiker sind zuerst erschienen in “E-Guide for Parliamentarians: How to be an Online Representative” ( UK Hansard Society for Parliamentary Government ).

  Top Ten Tips for “Weos” – Wired Elected Officials – By Steven Clift – 2000

  Top Ten Tips for “Weos” – Wired Elected Officials

  by Steven Clift – German Version Available

  Originally published in the “E-Guide for Parliamentarians: How to be an Online Representative” produced by the UK Hansard Society for Parliamentary Government with support from British Telecom.

  As I have traveled the world online and in-person, I have discovered an emerging new breed of politician. They are not just on the Internet, they are now of the Internet age.

  These “Weos” or Wired Elected Officials are using the Internet as their primary strategic communications tool. They use to strengthen and support good old fashioned and highly effective in-person politics. A Weos is more likely to build power and respect through information guiding and sharing than an old style politician who holds on to power through control and selective release of information. A Weos understands that other politicians and the public are adrift in a sea of information – they need help, they need direction. What we need are wired politicians at the rudder guiding people through the information sea to what is most important.

  Agenda-setting and decision-making, that is governance in the information age, require new skills for elected officials whether they have been in office for twenty years or twenty weeks. Read on for the top ten tips on how to become a “Weos” to survive and thrive in the information age.

  Top Ten Tips for Weos

  1.. Use the Internet to communicate.

  Whether it is private one-to-one or public group communication, interaction is the most transformative and powerful political application on the Internet. Speech on the Internet is meaningless unless there is free electronic association.

  2. Use the Internet to disseminate information.

  Whether as part of your official duties or party/campaign work, encourage your constituents or political supporters to join your one-way e-mail list(s). The web is passive from an organizers perspective because people rarely visit the same site twice. You want people to join or “opt-in” to your e-mail lists so you can share your message widely little or no cost.

  3. Develop multiple e-mail address identities on the Internet.

  Have one e-mail address for public official constituent communication, one internal address for official government work, and at least one personal e-mail address for unofficial campaign/party political communication and other personal communication.

  4. Promote “E-Democracy” within your existing representative structures to enable “wired” public participation.

  Take your existing processes such as committee hearings, public testimony, constituent communication and adapt them to the information age. Active integration of information and communication technology into legally representative democracy is essential to maintain legitimacy and improve democracy. Pass model “E-Democracy laws” that require representative and consultative features of the administrative side of government and other government bodies to be fully accessible online. Start by requiring that all public meeting notices and agendas be posted online through a uniform system.

  5. Use the Internet to connect with peers around the world.

  The Internet is a terrific way to establish intentional and value-added opportunities for peer-to-peer information sharing among people with similar interests or goals. Take any public policy topic of interest and create networks for you and your staff. Don't wait for others to build global policy network of elected officials. Become a known global expert in a topic area by taking the initiative now.

  6. Use the Internet to access information.

  It is an information maze out there. Be patient and you will often find what you need. Use your peer connections and assist each other with research requests and needs. Sending a query to the group will often result in references to useful information just as proactively sharing the results of your online research will provide value to others. Think of this as “just-in-time-democracy” through the use of your expert and other's online “best practitioner” networks.

  7. Use the Internet to access information smartly.

  Settle on a search engine like Google < http://google.com > and subject trees like the Open Directory < http://dmoz.org > and Yahoo < http://yahoo.com >. Learn how they work. Find similar sites by reverse searching – for example “ link: http://www.e-democracy.org ” will find all pages indexed at Google or Alta Vista < http://altavista.com > linking to that page. Try the reverse search to find our who links to your site.

  8. Use the Internet to be fed information automatically.

  Subscribe to select e-mail newsletters and announcements list on the web sites you find most useful. Let them tell you when they have something new. Use e-mail filtering (ask your technical staff for help) to sort your incoming e-mail into different folders to keep e-mail list messages separate from e-mail sent personally to you.

  9. Use the Internet for intelligence.

  Whether it is a site you find useful or the site of your political opponents, use the Internet to monitor their public activities and documents. You can use tools like Spy On It < http://spyonit.com > to set automatic page watchers that will notify you when something new is posted on a web site. Some of the best public policy information is not promoted beyond placement on a web page. Let a web reminder tell you something has been changed or added.

  10. Promote integrated services for all elected officials across the organization.

  Uniform systems, networks, and equipment should be overhead covered by the representative institution itself and not a cost to members directly (at least for the essential technology base). This is a balance of power issue. If the administrative side of government invests billions in their information infrastructure, the representative side must invest as well to remain a relevant voice for an increasingly wired society. The same goes for those in political party based elections – promote an integrated and aggregated campaign information infrastructure that may be used securely and strategically by all party candidates.

  Calling all current and future Weos

  So are you a “Weos?” Would you like to become one? If you are an elected official you can take the first step by requesting joining a private online peer forum designed specifically for “Weos.” For more information on the Weos forum or to comment on the ten tips, send an e-mail to < weos@publicus.net >.

  Steven Clift is the editor of Democracies Online Newswire < http://e- democracy.org/do > and Co-Manager of the Parliaments Online Forum, a peer-to-peer forum for those who work on parliamentary online efforts in over 30 countries. For further reading visit Publicus.Net < http://www.publicus.net >.V2.0

  The Public Internet Concept Draft 1.0 – By Steven Clift – 2000

  The Public Internet

  Concept Draft 1.0

  by Steven Clift ,

  This is an edited except from my Information is Power? Envisioning the Minnesota Public Internet – Public service and community information and interaction in the public interest speech. You see a mix of global concepts mixed together with Minnesota comments. Eventually I will pull together a completely generic concept piece.

  I accept the notion that most of what is being done online will be done by existing institutions based on existing missions. This includes private sector, government, educational, and non-profit/NGO institutions. The question of “public interest” activity must not be limited to our current notion of public needs from the offline world. Yes, it makes sense for those solving public problems to come “on” the Internet and use its tools in pursuit of their objectives. However, it is absolutely essential that we define public interest goals, needs and solutions that are “of” the Internet.

  The illustration below presents my estimation of who is doing what online in the areas of Infrastructure, Commerce, General Content, Community (Local) Content, Interaction, and Community Interaction (Geographic). The yellow bits are the missing areas of activity from my personal perspective.

  When it comes to infrastructure, commerce, and general content the private sector and public/non-profit sectors “as is” are generally successful, but when it comes to community content, interaction, and community interaction there are tremendous gaps. We need to keep the rationale and models from public broadcasting and public access cable from clouding our options. Defining the “Public Internet” is not about creating an alternative channel (they continue to have value based on existing or narrowly defined missions) but it is instead about partnerships among all players to fill in the gaps through the creation of shared mediating institutions and initiatives.

  Two examples of efforts I am involved with that attack the gap in the interaction area are Open Groups for online community directory information and my efforts to promote the creation of local interactive online public commons spaces . The second part of my original speech explores the interactive public policy civic gap with specific proposals for Minnesota which can be extended elsewhere.

  At a minimum we need to develop the concept of the “Public Internet” and explore the concept much more deeply. We should perhaps look to create a trusted, participatory all sector partnership-based organization called the Public Internet Consortium. It could focus on promoting the use of open standards to solve public problems and be the host for a mix of Internet-based public interest applications/open standards which require a shared home to be legitimate or become established. Just as you have hundreds of industry consortiums dealing with unique parts of e-commerce, we need similar efforts that are expressly public interest oriented.

  Again, what can we do together that would not happen otherwise, but we want to exist? Ultimately the more online access, content, and interaction support by the competitive private market place or integrated into existing government and non-profit missions the better. Filling in the many-to-many interactive gap with dynamic and sustainable solutions is how our first digital generation will be judged. It will be my life work.

  Public Portals – Directories for the Public Internet

  Back in 1994 and 1995 I designed North Star, the Minnesota State Government's home page or directory site (see also the North Star Development Center , and History and Future as viewed in 1997 .) I secretly felt that I was designing the future interface through which most citizens would someday interact with their government. When people would hear the word state government they would have an image of the state capitol building, the current Governor, and the main home page in their minds. I strived to keep it non-political and worked to create a citizen-oriented foundation. I figured that someone online should wake up each morning and ask the question – “what can I do for the citizens as a whole today” versus “what can I do to present my agency in a better light to its customers.” I assumed that agencies would continue their silo service, but that we could add a user-friendly directory. And over time standardized access to frequently requested information and a high volume service transaction layer. We would move from a thin directory, hard silo system toward a “Yahoo” like directory as illustrated here.

  Moving toward an integrated service delivery and multi-interface approach, I felt the growing directory should be based on a database and be led by those with a communications and library-oriented skill set and not just technologists. In the winter of 1997 the Minnesota State Legislature passed legislation creating the best legal framework for integrated online government online in the country and put almost $1 million dollars toward the effort.

  The vision should have moved us toward a subject index of state government information and services (which does not exist – only a big garbage in garbage out search tool), a dynamic framework for integration of all major state directory information products including the state telephone directory, state agency guidebook, directory information on all local governments and eventually all public services including those sponsored by non-profits. (This reminds us that ideas are dangerous – because all existing organizations and missions will not survive, keeping ideas off the public agenda is the safest way to preserve organizational turf.)

  I left state government to pursue my Democracies Online effort and independent consulting in late 1997. Efforts with the “public portal” in Minnesota have slowed tremendously. While agencies continue to develop better and better online efforts, a few collaborative agency efforts provide niche directories – the sum is less than the whole of the parts.

  Developing a effective citizen interface to things “public” is ultimately it is about vision, power, and leadership. I think we need this to come directly from the Governor's Office with real targets to which we can hold the administration accountable. In the end it might make sense to privatize North Star into a state-supported non-profit that would take a holistic “public” information and interactive services perspective. This could become the foundation for what I call the “Minnesota Public Internet.”

  Through the use of open standards and systems the best public content should be aggregated for broad dissemination through multiple technologies. While the web will be the most cost effective self-serve system, telephone based text to speech systems must provide access to the blind and those without two-way Internet access. Any government or non-profit employee could use the same Minnesota Public Internet directory to send citizens in the right direction cutting through the bureaucracy.

  Enhanced Digital Television – Broadcast the Public Internet

  The real revolution with content aggregation and dissemination will be Digital Television. Using yet to be defined enhanced service standards the “best of the Internet” will be broadcast. Your remote will give you access to text, images, audio, and video that will be stored on your set-top box or in your television for a few hours or longer depending upon your settings. The fundamental question with the “one-way Internet” (my name for digitial TV) is what public content is so important that everyone should have universal access to it? Some examples that come to mind; weather alerts, traffic information, crime alerts, school lunch menus, missing children alerts, snow emergency information and other public safety notices. Imagine this – you key your zip code into the set-top box and suddenly you have access to accurate, up-to-date local information from the city, your neighborhood organization, local museums, civic groups and the list goes on. (This concept could be explored now at the local level if local governments dedicate all of the increased revenue from cable modem services to “public access” community new media content and service development.)

  See my orignial Community Digital Broadcasting article for more information.

  The lynch pin of this model is the development of a trusted content aggregator(s) and standards-based syndication systems. While commercial stations could be encouraged to carry this digital side content, I think public television broadcasters are in the strongest leadership position. Perhaps they just become the carriers as part of some broad government/non-profit partnership or they build this by default. I am not sure.

  Let's not count commercial carriers out completely. It may be that the Minnesota Public Internet concept is actually made up of many partnerships organizing different chunks of content and services for “syndication” across not only Digital TV but through the larger commercial web sites with “eyeballs” or users. You see this happening already with multiple commercial sites using and repackaging traffic information. So in the future perhaps more people will interact online with their government and non-profit services through the StarTribune or PioneerPlanet and AOL's My Government then through government and non-profit web sites directly? Perhaps. I am not sure if I am fighting or promoting that concept, but in the end I just want more citizens to actually get access to the good stuff on their terms based on their own needs.

  More resources:
  Digital TV and public service in the Nordic countries – Article
  PBS DTV
  Sam's DTV Report
  DigitalTelevision.comMonday Memo , Glossary
  Federal Communications Commission – DTV
  FCC Notice of Inquiry on DTV Public Interest Obligations
  FCC's Kennard on Interactive Personal TV

  Comments on this draft?
  clift@publicus.net